Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Svět krásy, barev a života

14. 06. 2014 16:51:06
Jsou obrazy, kolem nichž člověk projde, aniž by jej oslovily. Jsou obrazy, které nás přinutí se zastavit, zapřemýšlet nad nimi, a teprve pak jít dále. Jsou ale i obrazy, od kterých se nelze odtrhnout. Vyprávějí příběhy. O přírodě, o její nádheře, o životě, vyprávějí příběhy i o tvůrci samotném.

Ve čtvrtek 12. června jsem takové obrazy viděl. V sídle Svazu výtvarných umělců ČR se totiž v tento den konala vernisáž výstavy obrazů Ladislava Kulhavého. Malíře, který jen dva dny před vernisáží oslavil osmašedesáté narozeniny. Po pravdě řečeno, na tento věk vůbec nevypadal, je plný života, vitality a z každého jeho slova přímo tryskala radost ze života, radost z práce a z okouzlení jeho milovanou Vysočinou. A každý z jeho obrazů, z toho mála, které se do výstavní síně vešlo, malířovu radost ze života, vnímání, jeho vnímání, krásy přírody, diváku promlouval přímo do duše.

A vyprávěly příběhy, ano obrazy Ladislava Kulhavého vyprávěly vnímavým divákům příběhy. O starobylé roubence, skryté před novodobými chataři a jejich snahám zničit vše staré a nahradit to modernou, o břízkách, ohýbajících své koruny pod náporem větru, aby se opět, až nečas přejde, hrdě zvedly, o tichu zimní krajiny, jen s křupajícím sněhem pod kročejemi náhodného a tichého pozorovatele, o jásavé radosti zazelenavších se ratolestí, když do lesa a na louku konečně vtrhlo tak dlouho očekávané jaro. Ano, o tom všem vyprávějí obrazy Ladislava Kulhavého.


V onen den však nebyl jediným, kdo slavil. Na úvod vernisáže promluvil další oslavenec, kunsthistorik Dušan Sedláček v těchto dnech oslaví též narozeniny, jenomže u něho se jedná o nádherné osmdesátiny v plné svěžesti. I on, stejně jako mnoho dalších návštěvníků vernisáže výstavy, vnímal poselství malíře předávané v jeho dílech. Řekl, a já si jej dovolím citovat: „Říká se, že u obrazů nejde jen o ztvárnění tématu a vyjádření autorova pocitu a nálad, ale že by obraz měl nechávat i prostor pro naši diváckou imaginaci a fantazii, protože to je moment, kdy se vnímání stane i naším osobním, individualizovaným prožitkem.“ Myslím, že Dušan Sedláček to řekl za všechny, kteří na vernisáž dorazili, a řekl to moc krásně.


Tato má zprávička o jedné vernisáži, o jednom malíři a jeho nádherných obrazech, o kunsthistorikovi, jehož slova a myšlenky si mnozí berou za své, je můj dárek oběma z nich k jejich životnímu jubileu.


Nedá mi však na závěr, abych se nezmínil o něčem, co na celém nádherném, příjemném odpoledni se skvělými lidmi, zanechává černou kaňku. A to dlouhodobě a trvale. Svaz výtvarných umělců České republiky již existuje více než dvacet let. Přes dvacet let pořádá salóny různých umělců, pořádá výstavy podobné té, o nichž píši, zajišťuje malířům výjezdy do plenéru a všemožně se stará o to, aby se práce umělcům dařila. A za celou tuto dobu usilovné a smysluplné práce nedostal svaz ani jedenkráte podporu od státu. Ať už by šlo o dotaci nebo o grant pro pořádání různých akcí. Nikdy nic. Ne, že by svaz o granty či dotace nežádal, jenomže nikdy se na něho peněz nedostalo, a to je ostuda. Ostuda státu, úředníků, ministerstva kultury a všech, kdož o grantech a dotacích rozhodují. Vždyť se jedná jen o umění, tak proč vyhazovat peníze, to se raději vyhodí na různé nesmyslné akce. Tady jde jen o „umění“, a to dnes jaksi není „in“.

Autor: Vladimír Kapal | sobota 14.6.2014 16:51 | karma článku: 7.99 | přečteno: 364x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Albínové a kanovníci na Hradčanském náměstí v Praze - erbovní památka

Tři krásné renesanční polychromované erby na domě Hradčanské nám. č.p. 58/14 připomínají kanovníky a pražské arcibiskupství v minulosti. Drobná památka, která rozhodně stojí za pohled zblízka.

25.2.2024 v 18:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Pavel Král

Muž by neměl mlčet

Jak my muži řešíme situaci, když se máme vyjádřit k nějaké ožehavé věci? Já při tom zatvrzele mlčím. A proč to dělám? Možná to dělám s nadějí, že se věc nakonec sama nějak vyřeší. A mě to pak nebude nic stát. Vždyť jsem k tomu ...

25.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 127 | Diskuse

Peter Krivda Soliwarski

Lubomír Typlt v Mantre, Bratislava

...už dlho nie je pravidlom, že by sa v slovenských výstavných priestoroch predstavovalo súčasné výtvarné umenie z Čiech. Maliarsku tvorbu Lubomíra Typlta pripravila spoločnosť Mantra v Bratislave...

25.2.2024 v 8:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Madame d’Ora, zapomenutá fotografka starého mocnářství

Období našeho císařství před Velkou válkou obvykle známe z kabinetních fotografií mužů. Kolem roku 1907 se objevuje ve Vídni ateliér, kde fotí žena. Jmenovala se Dora Philippine Kallmus, pseudonymem Madame d’Ora.

24.2.2024 v 22:01 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 200 | Diskuse

Daniel Trojan

Film Slepičí úlet: Zrození nuget: I v malém stvoření se může skrývat silný duch (75 %)

Odvážná slepice a její soukmenovci musí opustit svůj domov a vydat se na pomoc její dceři, které se na cestě do světa nevyhnuly potíže. Ovšem tato záchranná mise se nakonec vyvine ve snahu o vykoupení mnoha nebohých slepic.

23.2.2024 v 19:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4707
Reginální publicista a noviinář, který se celý život snaží o pravdivé informace. někdy se ovšem i nyní v novinách objevit nesmmějí, a proto bych je chtěl zveřejňovat právě zde. Více se dozvíte na: www.brandyske-noviny.cz .

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...