Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Protestovali proti prezidentovi a nevěděli proč

1. 05. 2015 17:46:10
Ve čtvrtek 30. dubna navštívil prezident Miloš Zeman, v rámci svých návštěv Středočeského kraje, i Brandýs nad Labem – Starou Boleslav. Město, jak vtipně zmínil na tribuně na náměstí, s druhým nejdelším názvem v republice po Nové vsi u Nového Města nad Metují. Samotné přípravy na příjezd prezidenta byly podobné policejním manévrům. Parkoviště na náměstí bylo totálně vyklizeno, stejně jako parkoviště před Městským úřadem, kam nesměli ani řidiči s povolením parkování.

Celou plochu náměstí procházel policista se psem, pravděpodobně vycvičeným na vyhledávání výbušnin a také se poté říkalo, že pes našel dělobuch. A nebyl sám, městští strážníci, kteří se na bezpečnostních opatřeních podíleli, našli v odpadkových koších plný kbelík dlažebních kostek a kamenů ve stejné velikosti. Kdo je tam dal a na co tam byly umístěny, se můžeme jenom dohadovat. I z těchto dvou prokazatelných faktů, kbelík plný kamení jsem viděl na vlastní oči, bylo zřejmé, že bezpečnostní opatření byla na místě a byla nutná.

O průběhu vystoupení prezidenta Zemana z tribuny bylo napsáno několik článků, a tak nemá smyslu opakovat řečené. Mne však zaujala jiná fakta. Tím prvním bylo sdělení ČT ve zprávách, že na brandýském náměstí bylo kolem šesti stovek lidí. Náš odhad byl vyšší, myslím tím nás, některých zastupitelů města, kteří byli přítomni včetně poslance Stanislava Humla. Shodli jsme se na tom, že na náměstí byla asi tisícovka občanů města, ale i těch, kteří se na prezidenta přijeli podívat z okolí.

Kromě lidí, kteří přišli s prezidentem diskutovat, na což jim dal prezident Zeman dostatek prostoru, byla na náměstí asi dvacítka lidí s červenými kartami a měli sebou i dva transparenty. Na jednom, byl to jakýsi karton, na němž bylo neumělým a nevypsaným písmem načmáráno Stop hulvátům a byl tam ještě jeden transparent, který jsem nedokázal přečíst, neboť jej nedospělci drželi tak nízko, že jsem na něj neviděl. O tomto transparentu prohlásil prezident Zeman, že jej tvořil pravděpodobně žák ZUŠ.

Většinu těch, kdož mávali červenými kartami, tvořili studenti brandýského gymnázia včetně jejich kantorky, ale bylo tam i několik starších lidí. Prezident je požádal, aby přistoupili k mikrofonu a řekli mu do očí, co proti němu mají. Samozřejmě se neozval naprosto nikdo. Největším paradoxem však bylo, že oni protestující pískali na vše, co prezident řekl, tedy i na slova o tom, že je přesvědčen, že snad jednou u nás přestane překrucování faktů a začne se říkat pravda. I na tato slova se z řad protestujících ozýval nesmyslný pískot.

Byl jsem si protestující prohlédnout zblízka, nemíním zastírat, že jsem příznivcem prezidenta Zemana a protestuji proti snahám, především amerického velvyslanectví o jeho dehonestaci a odstranění za pomocí všeho možného včetně oněch červených karet. A kdože to proti Zemanovi protestoval? Byly to nedospělé děti, které ještě ani nemají volební právo. Poslouchal jsem debatu dvou dívenek s jedním chlapcem, kteří se dostavili s pomalovanými obličeji. Jejich malůvky mi strašně připomínaly podobné klikyháky na papírové čepici Mistra Jana Husa na kostnické hranici. Ty děti se bavily o tom, co budou dělat večer na čarodějnicích, o prezidentu, o politice, o důvodech protestu proti hlavě státu, mezi nimi nepadlo ani jediné slovo. Dívenky stály, pusa jim jela jak šlejfířům, ale jakmile se ozval pískot, všeho nechaly a vložily do úst píšťalky a pískaly. Jsem přesvědčen o tom, že vůbec slova prezidenta neposlouchaly, pískaly tak, jak měly nařízeno.

„Po vystoupení pana prezidenta jsem šel k vozu, zaparkovaném směrem k brandýskému gymnáziu. Většina těch protestujících mladých lidí šla pod vedením profesorky z gymnázia. Znám ji, učila i mou dceru, takže se zcela určitě jednalo o studenty gymnázia. Cestou je zastavovali starší lidé a ptali se jich, z jakých důvodů protestovali proti prezidentovi. Ptalo se těch studentů několik lidí. Odpovědi se však nikdo nedočkal. Ani jednomu z dotazujících se po příčinách protestu, studenti nedokázali říci jediný argument. Prostě přezíravě mlčeli. Je mi, stejně, jako všem, kteří se studentů ptali, jasné, že studenti dostali volno z vyučování a za doprovodu profesorky šli protestovat, aniž by vlastně věděli proč, sdělil svědek Jan Blažek, který šel stejnou cestou, jako studenti.

A jsme u toho, proč vlastně tolik studentů proti Zemanovi protestuje. Je to tak, jak jsem již jednou napsal, citujíce dalšího ze čtenářů, který mi popsal, jak musela proti Zemanovi jet protestovat jeho sestra, studentka do Prahy. Tento příklad očitého svědka, kterého léta znám a vím, že je to čestný člověk, svědčí o tom, že minimálně v tomto případu byli nezletilí studenti k protestu proti prezidentovi zmanipulováni. A to i přesto, že současný právní řád zakazuje jakoukoliv politickou aktivitu na školách všech úrovní, školy od základní až po vysoké, by měly být naprosto apolitické. Na tomto příkladu vidíme, že to tak není a kam je naše mládež směrována.


Poznámka: Poslechněte si Vladimíra Kapala (dnes 1. 5. 2015) ve vysílání studia Kladno 17-19 hod. na rádiu Svobodný vysílač CS Záznam vysílání si můžete stáhnout zde
Autor: Vladimír Kapal | pátek 1.5.2015 17:46 | karma článku: 47.37 | přečteno: 14688x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Lubomír Sedlák

Nakolik za svou smrt mohl sám prezident Kennedy?

Před časem jsem na těchto stránkách psal, jak jsem trochu s nedůvěrou přistupoval k jednomu z dalších českých dokumentárních filmů o Miloši Formanovi uváděnému v televizi.

6.12.2023 v 20:47 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 209 | Diskuse

Jan Bartoň

Vláda: Fialovo fialové řešení ekonomiky

Fialová barva vzniká smísením barev primárních – červené a modré. Naše vláda vedená modrou ODS nabízí řešení s hodně červeným obsahem a vzniká tak fialová Fialova politika.

6.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 916 | Diskuse

Martin Mařák

Doomeři v naší politice

Mezi nejklasičtější doomery v politice u nás patří apokalyptik Rajchl a jeho loňské výroky o tom, jak nebude plyn, lidé zmrznou, průmysl se zastaví, elektřina bude stát tisíc € za megawatthodinu a litr benzínu sto padesát korun.

4.12.2023 v 17:43 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 305 | Diskuse

Jan Ziegler

Rusko a Hamás jako dvojčata, vraždy dětí a masivní korupce

Perfektně to vystihl Rus Vitalij Ginzburg, který ve svém skvělém komentáři, přesvědčivě doložil. že putinovské Rusko a fanatičtí islamističtí zabijáci z Hamásu mají hodně sdílených podobenství a zločinů.

4.12.2023 v 12:24 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 510 | Diskuse

Jan Bartoň

Klima : Klimatologové a média útočí a ohromují

Dostali jsme přímý zásah 240000000000000000000 elektronvoltů. Odkud, nevíme. Klima je nejteplejší za 100000 let.

4.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 36.02 | Přečteno: 973 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4707
Reginální publicista a noviinář, který se celý život snaží o pravdivé informace. někdy se ovšem i nyní v novinách objevit nesmmějí, a proto bych je chtěl zveřejňovat právě zde. Více se dozvíte na: www.brandyske-noviny.cz .

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...